Dzisiaj jest: 18.10.19.

18.04.2007 - Mistrzostwa Świata - Belek
Polscy szabliści bez medali na Mistrzostwach Świata w Turcji

W dniach 10-18 kwietnia bieżącego roku rozegrano w Belek (Turcja) Szermiercze Mistrzostwa Świata Kadetów i Juniorek. Niestety w szabli nie udało się Polakom wywalczyć medali.

Do lat 17 w szabli dziewcząt zwyciężyła Rebecca Ward. Amerykanka w finale pokonała Rosjankę – Annę Łarinową 15/4. Trzecie miejsce zajęły: Azza Besbes (Turcja) i Olga Charlan (Ukraina). W tej kategorii wiekowej startowały dwie Polki: Matylda Ostojska (Dragon Łódź) – 17 miejsce oraz Marta Puda (MOSiR Sosnowiec) – 22 miejsce.

W szabli chłopców niepokonany okazał się Borys Sawicz (Rosja), który w walce o złoty medal pokonał Arona Szilagyi (Węgry) ilością trafień 15/11. Brązowe medale otrzymali: Vincent Couturier (Kanada) i Daryl Homer (USA).

W turnieju szablistek do lat 20 tryumfowała Ukrainka – Olga Charlan. Srebrny medal dla Rosji wywalczyła Jekaterina Diaczenko, która w finałowej walce uległa Oldze 6/15. Na trzecim miejscu na podium stanęły: Elena Munteanu (Rumunia) oraz Rebecca Ward (USA).
Olga i Rebecca walczyły także w turnieju do lat 17, zajęły tam jednak odwrotne pozycje (Olga była trzecia, a Rebecca – pierwsza). Z Polek najwyżej uplasowała się zawodniczka naszego klubu – Karolina Budna - 11 miejsce, Anna Ciwoniuk (UKS 13 Bialystok) zajęła 14 miejsce, a Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa) zajęła lokatę z nr 21.

Także nasi szabliści w turnieju do lat 20 nie zabrnęli wysoko w ostatecznej klasyfikacji. Złoty medal wywalczył Benedikt Beisheim (Niemcy). Srebrny medal otrzymał Young Jun Park (Korea), który przegrał walkę o złoto 5/15. Brązowe medale zdobyli: Rhilippe Beaudry (Kanada) i Luca Lacometti (Włochy). W tej kategorii wiekowej startowało trzech Polaków (wszyscy z Konińskiego Klubu Szermierczego). Zajęli oni następujące pozycje: Albert Stanisławski – 19, Łukasz Gal – 21 i Adrian Stanisławski – 53.

Po rozgrywkach indywidualnych przyszedł czas na turnieje drużynowe. Walki o medale rozpoczęły kobiety w składzie: Anna Ciwoniuk (UKS 13 Białystok), Małgorzata Kozaczuk (AZS AWF Warszawa), Karolina Budna (KKSZ KONIN) oraz Matylda Ostojska (Dragon Łódź). W ćwierćfinałach nasza drużyna pokonała ekipę z Niemiec 45/42. Następnie nasze szablistki najpierw uległy Ukrainkom 33/45 w półfinałach, a następnie przegrały walkę o brązowy medal z Amerykankami ilością trafień 29/45. Ostatecznie Polki uplasowały się na 4 miejscu. Brązowy medal wywalczyła ekipa z USA, srebrny medal otrzymały Rosjanki, a blaskiem złotego trofea cieszyły się Ukrainki. W szabli kobiet drużynowo do lat 20 startowało 19 drużyn.

Walki drużynowe mężczyzn do lat 20 zakończyły się dla naszej ekipy również 4-tym miejscem. Maciej Regulewski (MOSiR Sosnowiec), Łukasz Gal i bracia Stanisławscy (wszyscy trzej to zawodnicy naszego klubu) w ćwierćfinałach pokonali węgierską drużynę 45/36. W półfinałach Polacy przegrali zaledwie trzema trafieniami mecz z Ukrainą, a w walce o trzecie miejsce zostali pokonani przez Włochów ilością trafień 41/45. Brązowy medal powędrował zatem do Włoch, srebrny medal wywalczyła drużyna z Francji, a złoty medal przypadł Ukrainie. W szabli mężczyzn drużynowo do lat 20 startowało 25 drużyn.

Napisał: tomek